in

Jak przygotować się do badania krwi?

Na funkcjonowanie naszego organizmu ma wpływ wiele różnych czynników. Znaczenie ma dieta i poziom nawodnienia, moment cyklu miesiączkowego, towarzyszący nam stres czy aktywność fizyczna. Jeśli chcemy wykonać ogólne badanie krwi musimy wszystkie te czynniki brać pod uwagę. Jeśli bowiem badanie wykonamy w nieodpowiednim czasie i nieprzygotowani, to wyniki mogą być nie do końca rzetelne.

Ogólne badanie krwi – co robić tydzień wcześniej?

Jeśli decydujemy się na ogólne badanie krwi powinniśmy unikać pewnych rzeczy przynajmniej na tydzień przed jego wykonaniem. Przede wszystkim powinniśmy zrezygnować z picia alkoholu. Może to wpływać na niektóre wyniki – RBC GGTP, ALAT i AspAT – i je przekłamywać je. Ponadto jeśli przyjmujemy suplementy diety, np. żelaza czy witaminy C, to również warto z niej zrezygnować. Może bowiem fałszować wyniki poziomu glukozy, witaminy B, D3 i minerałów. Jeśli planujemy ogólne badanie krwi warto wiedzieć, że niektóre produkty jak dziurawiec, żeń-szeń, szałwia, rumianek czy imbir wpływają na krzepnięcie krwi. Jeśli to możliwe, to nie planujmy również badania w stresującym momencie w życiu. Z kolei kobiety nie powinny oddawać krwi do badania podczas menstruacji, bo może to przekłamać poziom żelaza, magnezu i wapnia.

Ogólne badanie krwi – co robić dzień wcześniej?

Jeśli wykonujemy ogólne badanie krwi, np. w ZIP Laboratoria, to na dzień przed nim warto unikać bardzo intensywnego wysiłku fizycznego, aby wyniki ALAT, AspAT, kreatyniny, mocznika i żelaza były rzetelne. Najlepiej, aby przerwa pomiędzy takim treningiem, a badaniem wynosiła 24-48 godzin. Istotną kwestią jest również dieta. Ostatni, lekkostrawny posiłek, należy zjeść na ok. 12-14 godzin przed planowanym ogólnym badaniem krwi. Krótszy czas może wpłynąć na wynik glukozy, insuliny, żelaza, leukocytów, monocytów, profil lipidowy, albuminy, próby wątrobowe i proteinogram.

What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Doda wydała urodzinowy teledysk. Wzrucha na maksa!

Doda wydała urodzinowy teledysk. Wzrucha na maksa!

Justyna Żyła ćwiczy do „Tańca z gwiazdami”, a fani patrzą tylko na jej brzuch: Jesteś w ciąży? Odpowiedziała

Justyna Żyła ćwiczy do „Tańca z gwiazdami”, a fani patrzą tylko na jej brzuch: Jesteś w ciąży? Odpowiedziała