in

Jakie są błędy komunikacji wewnętrznej w firmie?

Sprawna komunikacja wewnętrzna jest podstawą efektywnej pracy. Istotnym jest, aby załoga mogła się bezproblemowo ze sobą kontaktować. Jest to szczególnie istotne np. podczas pracy grupowej. Zespół powinien być ze sobą w pełni zintegrowany, a kluczowe informacje i dane błyskawicznie przekazywane. Brak komunikacji nie tylko naraża pracowników na dodatkowy stres, ale również zmniejsza wydajność całej obsługi. Wszelkie utrudnienia działają na niekorzyść przedsiębiorstwa. Błędy komunikacyjne mogą być przyczyną utraty nie tylko klientów, ale również załogi. O tym, jakie są to błędy, przeczytasz w naszym tekście. Zachecamy również do przeczytania tekstu znajdującego się na stronie firmy JIRAhttps://jirasolutions.pl/4-bledy-komunikacji-wewnetrznej-w-firmie/, w którym szerzej są opisane błędy komunikacji wewnętrznej.

Dyktatorskie rządy managerów

Oczywiście, kadra zarządzająca powinna kontrolować swój zespół i wydawać polecenia. To managerowie odpowiadają za to, aby wszystkie zlecone obowiązki zostały wykonane rzetelnie i terminowo. Nie należy jednak zamykać się na sugestię załogi. Dobry manager nie jest dyktatorem, który wzbudza w pracownikach strach. Powinien on brać pod uwagę zdanie załogi, którą kieruje. Być może w ten sposób zyska cenne informacje, co przełoży się na jeszcze lepsze zarządzanie biznesem.
W firmach, gdzie komunikacja jest jednokierunkowa (szef – pracownicy) panuje nerwowa atmosfera. Bardzo często dochodzi do rotacji zespołu. Niewiele osób chce pracować w takich warunkach. Dodatkowym problemem jest fakt, że brak komunikacji sprawia, że pracownicy przestają być ambitni. Po prostu wykonują swoją pracę, gdyż ich wskazówek nikt nie weźmie pod uwagę.

Brak krytyki

Jak wyżej wspomniano, szef dyktator skutecznie utrudnia komunikację w firmie. Warto jednak wiedzieć, że manager nie może być również osobą, która wycofuje się w przypadku porażki. Bardzo często jest tak, że osoby zarządzające boją się urazić pracownika, nawet jeśli popełnił on wiele błędów. Milczenie w takiej sytuacji nie rozwiąże problemu. Ważne jest, aby w przypadku nieprawidłowości zwracać załodze uwagę, a także dyskutować na niewygodne tematy. Być może dla naszego personelu nie jest to przyjemne, jednak każdy manager powinien być konsekwentny i zdecydowany. Musi w sposób jasny wyrażać swoje niezadowolenie. Oczywiście działa to w drugą stronę – pracownik, który dobrze wykonuje swoje obowiązki zasługuje na pochwałę.

Niewłaściwa koordynacja

Mogłoby się wydawać, że duża swoboda w pracy przekłada się na lepsze efekty. Nic dotyczy to jednak koordynacji. Istotnym jest to, aby wszelkie zadania zostały podzielone i rozdane pomiędzy pracownikami. Osoba odpowiedzialna za nadzór musi przekazać załodze wszelkie niezbędne informacje. Komunikaty powinny być wydawane jeszcze przed rozpoczęciem pracy.

Niedopasowane narzędzia komunikacyjne

Narzędzie komunikacyjne odgrywają w każdym przedsiębiorstwie bardzo ważną rolę. To właśnie dzięki nim zespół może swobodnie się komunikować. Managerowie mogą wydawać swoim podwładnym komunikaty. Pracownicy mogą wymieniać się danymi podczas pracy nad wspólnym projektem. Za pomocą tych narzędzi udostępnia się m.in. dokumentację dotyczącą zasobów przedsiębiorstwa, zestawienia finansowe, kartoteki pracowników.
Im więcej różnych narzędzi, tym gorzej. Taka komunikacja jest czasochłonna, a także niekomfortowa. JIRA to platforma, która znacząco podnosi standard komunikacji w przedsiębiorstwie. Posiada ona wszystkie najważniejsze funkcje, tak więc nie ma konieczności użytkowania innych narzędzi. JIRA sprawdza się zarówno w niewielkich, jak i dużych przedsiębiorstwach. Jest to narzędzie na tyle rozbudowane, że z łatwością można przystosować go do indywidualnych potrzeb. Dużą zaletą platformy JIRA jest elastyczność, a także intuicyjna obsługa.

What do you think?

-1 points
Upvote Downvote

Total votes: 1

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 1

Downvotes percentage: 100.000000%

Anja Rubik: W Polsce seks jest tematem tabu. W podręczniku MEN to słowo pada tylko dwa razy

Anja Rubik: W Polsce seks jest tematem tabu. W podręczniku MEN to słowo pada tylko dwa razy

Chcesz wyglądać jak Natalia Siwiec? To bardzo proste

Chcesz wyglądać jak Natalia Siwiec? To bardzo proste