in

Wspólnota mieszkaniowa i stowarzyszenie – czy to pokrewne terminy?

 

Kupno mieszkania to nie lada zmiana w życiu – wraz z podpisaniem wszelkich dokumentów stajemy się właścicielami nieruchomości, z czym wiążą się z tym liczne prawa i obowiązki. Kiedy tylko mieszkanie przejdzie na naszą własność będziemy musieli zapoznać się z wieloma nowymi zagadnieniami Jednym z nich jest wspólnota mieszkaniowa. Co to jest? Czy jest to to samo co „stowarzyszenie”?

Wspólnota mieszkaniowa oraz jej obowiązki

To, co powinniśmy wiedzieć na początek to fakt, że członkiem wspólnoty mieszkaniowej stajemy się automatycznie, w momencie zakupu mieszkania. Co bardzo istotne – ze wspólnoty nie możemy się po prostu wypisać. Dla wielu osób wspólnoty mieszkaniowe kojarzą się wyłącznie z długimi zebraniami, jednak warto uświadomić sobie, że nasza obecność w takiej wspólnocie może przyczynić się do komfortu życia ogółu mieszkańców! Zadaniem wspólnoty mieszkaniowej jest wybór podmiotu do administrowania budynkiem. Wspólnota decyduje także o założeniu funduszu remontowego, wysokości jego składek. Członkowie wspólnoty wspólnie podejmują decyzje co i w jakiej kolejności ma być remontowane.

Stowarzyszenie w porównaniu do wspólnoty

Jak podaje firma Status wspólnota zawiązuje się automatycznie, kiedy pierwszy lokal w budynku jest wykupowany. Może być ona zarządzana przez wybrany zarząd złożony z mieszkańców lub też wynajętą firmę zewnętrzną. Stowarzyszenie jest czymś innym niż wspólnota – jest ono specjalnie powoływane. Najprościej pisząc: w przypadku stowarzyszenia grupa osób godzi się na dane warunki, które pozwalają osiągnąć wytyczony cel. Co ważne – ze stowarzyszenia możemy się w dowolnym momencie wypisać!

What do you think?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Marina Łuczenko urodziła! Znamy płeć i imię dziecka

Marina Łuczenko urodziła! Znamy płeć i imię dziecka

Amerykanie typują Oscara dla Joanny Kulig! [ZDJĘCIA]

Amerykanie typują Oscara dla Joanny Kulig! [ZDJĘCIA]